V případě vaší delší nepřítomnosti doma rybám v akváriu zajistíte pravidelný příjem potravy v optimální míře pomocí mechanických nebo automatických krmítek.

Mechanická akvarijní krmítka

Mechanická krmítka oddělují krmivo od zbytku akvária, aby nezapadávalo do substrátu.

Většinou se používají hranatá nebo kruhová krmítka. Umisťují se na vodní hladinu tak, aby  krmivo plovoucí na hladině nemohl nasát filtr nebo hladinový sběrač.

Pro ryby, které žijí a potravu přijímají většinou na dne (sumečci, krevetky atd.), se používají skleněné misky. Krmivo díky tomu nezapadá do substrátu nebo rostlin.

Automatická akvarijní krmítka

Automatická krmítka jsou výborným řešením krmení ryb pro akvaristy, kteří často nebývají doma nebo zapomínají ryby krmit. Stačí cca jednou za týden (nebo i déle) do zásobníku nasypat granule nebo vločky. Poté krmítko samo pravidelně dávkuje množství potravy ve frekvenci, kterou jste na něm nastavili.

U digitálních krmítek si kromě velikosti dávky a frekvence krmení, můžete nastavit ještě přesný čas. Existuje více druhů krmítek podle toho, zda vám stačí ryby krmit jedním typem krmiva nebo ho chcete střídat.

Jaké automatické krmítko vybrat?

Než se rozhodnete pro určitý typ krmítka, zohledněte, jak často potřebujete ryby krmit, kolik druhů krmiva chcete dávkovat, jak velká by měla být dávka krmiva a jakým způsobem krmítko chcete na akvárium umístit.

Jak často potřebujete ryby krmit?

Většinou stačí akvarijní rybky krmit 1-3x denně, což většina krmítek na trhu umožňuje. Pokud potřebujete ryby krmit častěji v menších dávkách, zaměřte se na krmítka s častějším dávkováním.

Kolik druhů krmiv chci dávkovat

Základní a současně nejlevnější automatická krmítka jsou konstruována na jeden druh krmiva. Dražší typy už umí dávkovat i neomezený počet druhů krmiv, protože si u nich každou dávku nastavíte zvlášť.

Velikost dávky krmení

Velikost dávky krmení je velmi důležitá. Musíte zvolit optimální množství, aby nedošlo k překrmování ryb nebo aby naopak nehladověly. Množství dávkovaného krmiva si obvykle sami na krmítku nastavíte. Krmítka mohou mít však i jiný systém, kdy není krmivo dávkováno z jednoho velkého zásobníku, ale jednotlivé dávky nasypete do mističek v zásobníku a každá mistička je jedno krmení.

Umístění krmítka na akvárium

Většina krmítek se na akvárium přichytí k jeho stěně. Má-li akvárium kryt, musí v něm být otvor, na který se krmítko položí.

 

 

Similar Posts