Údržba venkovního grilu je důležitá pro prodloužení jeho životnosti a zajištění bezpečného a efektivního grilování. Jaro je ideální doba na to, abyste svůj gril připravili na sezónu. Zde je několik rad, jak na to:

Vyčištění grilu na jaře:

1. Vyprázdnění popela a zbytků: Nejprve vyčistěte gril od zbytků jídla a popela, které se mohly nahromadit. U grilů na dřevěné uhlí vyberte popelník a vyprázdněte ho. U plynových grilů vyčistěte spodní část, kde se mohou nacházet zbytky jídla.

2. Čištění roštů: Rošty by měly být vyčištěné důkladně, protože na nich přímo přichází jídlo. Ponořte je do teplé vody s čisticím prostředkem nebo použijte speciální čistič na grily. Použijte drátěnou kartáč nebo speciální kartáč na rošty k odstranění zapečených zbytků. Po vyčištění nechte rošty uschnout.

3. Čištění vnitřní části grilu: Uvnitř grilu se mohou shromažďovat tuky a zbytky jídla. Použijte speciální čistič a houbu nebo drátěný kartáč k odstranění těchto nečistot.

4. Kontrola plynových hořáků: U plynových grilů je třeba zkontrolovat hořáky a trysky na přítomnost pavouků nebo hmyzu, kteří se mohou uvnitř usadit během zimy. Ujistěte se, že jsou hořáky volné a čisté pro správnou funkci.

5. Ošetření vnějších povrchů: Vnější povrchy grilu očistěte pomocí vhodných čisticích prostředků. U nerezových grilů použijte přípravek určený pro nerez, aby nedošlo k poškrábání povrchu.

Ošetření grilu před prvním grilováním:

1. Kontrola a případná výměna dílů: Zkontrolujte všechny komponenty grilu, zda nejsou poškozené nebo opotřebené. Pokud je to potřeba, vyměňte ještě před začátkem grilovací sezóny.

2. Mazání pohyblivých částí: Pokud má váš gril pohyblivé části jako jsou víka nebo kolečka, ujistěte se, že jsou dobře namazané a fungují hladce.

3. Sezónování roštů: Před prvním použitím je dobré rošty ‚sezónovat‘. To znamená, že je potřete olejem odolným vůči vysokým teplotám (např. rostlinný olej) a necháte gril na chvíli zahřát. To pomůže vytvořit ochrannou vrstvu, která zabrání přichytávání jídla a usnadní budoucí čištění.

4. Testování grilu: Zapněte gril a nechte ho chvíli běžet, abyste se ujistili, že vše funguje správně. U plynových grilů je důležité zkontrolovat, zda nedochází k úniku plynu.

5. Generální zahřátí: Než na gril položíte první jídlo, nechte ho na plný výkon alespoň 15 minut, aby se zbavil zbytků čisticích prostředků a oleje.

Věnujte péči vašemu venkovnímu grilu na jaře a připravte ho na sezónu grilování, abyste mohli užívat bezpečné a pohodlné vaření na čerstvém vzduchu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *