dešťová jímka

Chytání dešťové vody do sudů pod okapy je sice stále nejjednodušší způsob, jak si obstarat levně zálivku zahrady, ovšem pokud chcete ušetřit až polovinu nákladů na využití vody v celé domácnosti, zkuste nádrže na dešťovou vodu. Současná řešení, která můžete mít na zahradě, jsou již skutečně pro každého. Plastové nádrže na dešťovku totiž dokážete namontovat i sami a získáte tak obrovské místo pro uchovávání užitkové vody. Moderní technologie ji dokážou rozvést do celých systémů a udrží ji nezkaženou. Využít těchto nádrží tak můžete u chat a chalup, ale také u rodinných domů, či v zahrádkářských koloniích. Zkrátka všude tam, kde je vhodné použít nepitnou vodu ve větším množství.

dešťová voda
Dešťová voda šetří kapsu i prostředí. Až 50% vody, kterou používáte v domácnosti, lze nahradit vodou dešťovou.

K čemu dešťovku?

Dešťovku, kterou „nachytáte“ do zásoby, můžete využít pro mytí nádobí, zalévání zahrady, splachování WC, mytí automobilu, úklid a zkrátka všude tam, kde nepotřebujete vodu pitnou. Speciální pozornost si v tomto případě zaslouží praní prádla. Vzhledem k tomu, že je dešťová voda velmi měkká, nepotřebuje moc pracího prostředku a neničí pračky vodním kamenem a podobnými neduhy. Možná jste navíc i vy slyšeli babské rady, že pokud máte na prádle odolné skvrny, musíte je nejprve namočit na nějaký čas do dešťové vody a teprve poté vyprat. Tím se jich zbavíte. Zkuste to.

Vlastní zdroj užitkové vody je jedním z mnoha prvků, který vám může ušetřit finance na vaší nemovitosti. Kromě toho je zde ale ještě bonus v tom, že šetříte životní prostředí. Výhody dešťové vody nekončí výčtem uvedeným v článku, ale vězte, že její výhody využije opravdu každý.

Podle statistik lze až 50% vody, kterou používáte, nahradit vodou dešťovou, což už stojí za zvážení. Další výhodou je to, že sbíráním dešťové vody zabráníte jejímu rozlévání po pozemku a následnému promáčení půdy. Pokud totiž necháte vodu ze střechy svádět nazdařbůh na pozemek, můžete časem počítat s potížemi, které podmáčení půdy doprovází.

myti nadobi
Dešťovku můžete například využít pro mytí auta, splachování WC, praní prádla, závlahu zahrady. Nebo také při mytí nádobí.

Jak fungují nádrže na dešťovou vodu

Nádrže na dešťovou vodu se umisťují pod zem, nebo nad zem a nabízejí celou řadu výhod, které ocení prakticky každý, kdo se rozhodne ušetřit peněženku a životní prostředí. Nádrže umístěné nad povrchem vám umožní sice snadnější přístup k nachytané tekutině, ovšem jsou vhodné spíše ke krátkodobějšímu skladování vody. Navíc vyžadují poměrně velký prostor a pravděpodobně nepadne každá do designu pozemku. Nádrže umístěné pod povrchem nevidíte a neubírají vám prostor na pozemku. Navíc v těchto nádržích nedochází k množení škodlivých bakterií. Udržuje se v nich totiž nízká teplota i v parných letních měsících a nedosáhnou sem sluneční paprsky. Ovšem pokud se objeví nějaká závada, je zřejmé, že manipulace bude složitější, než v případě nádrží umístěných nad povrchem.

K dispozici je celá řada produktů v různých velikostech, designu, vyrobených z nejrůznějších materiálů. Většinou se ale nádrže na dešťovou vodu vyznačují snadnou instalací. Jejich usazení je velmi jednoduché a praktické a zvládnout by to měl každý (ke každé nádrži navíc dostanete podrobný návod na její usazení), ale v tomto případě je možná lepší dvakrát zvážit pomoc odborníka. Kdybyste si přece jen nebyli jisti svými schopnostmi, můžete využít služeb specialistů, kteří nádrž usadí za vás. Doporučujeme domluvit se rovnou v obchodě, ve kterém budete produkt kupovat. Jedná se o dlouhodobou instalaci, která by měla do budoucna něco vydržet, takže je lepší si připlatit.

Jak to funguje

Dešťová voda je ze střechy sváděna okapy do jímky, nebo nádrže nad povrchem. Při vstupu do nádrže je obvykle umístěn filtr pro zachycování nejhrubšího odpadu ze střechy a okolí. Nečistoty by se měly odvádět společně se zbytkovou vodou do kanalizace. Kromě tohoto hlavního filtru se ještě doporučuje nasazení jednoho, či dvou dalších, které mají již jemnější síto. Doporučuje se to zejména v případě, že budete do vody umisťovat čerpadlo. Zpravidla jsou ještě před samotným ústím do nádrže umístěny takzvané uklidňující prvky, které by měli zabránit rychlému přítoku vody do nádrže a zamezit tak víření drobných nečistot na dně. Každá jímka má bezpečnostní přepad, kterým odtéká při přeplnění voda do kanalizace nebo vsakovací jámy na pozemku.

dešťová jímka
Jímku na dešťovou vodu ani neuvidíte a stane se vaším velkým pomocníkem. Foto: glynwed.cz

Jakou nádrž vybrat

Velikost nádrže volíme nejčastěji v závislosti na průměrném objemu ročních srážek a velikosti střechy. Na internetu najdete celou řadu kalkulaček, které vám s výběrem správné velikosti pomohou. Technická výbava nádrže závisí na tom, k čemu všemu budete dešťovku využívat. Pokud například předpokládáte vyšší spotřebu, musíte vyřešit přepínání vodního systému tak, aby i v případě, že dojde v nádrži dešťová voda, bylo možné nahradit dešťovku pitnou vodou. Pokud víte, že ve vaší oblasti stoupá hladina podzemní vody do větších výšek, měli byste zvolit dvouplášťovou nádrž, vybetonovat místo, do kterého nádrž umístíte, nebo volte nádrž na povrch.

Nejčastěji jsou dnes instalovány nádrže plastové a betonové. Betonové nádrže mají tu výhodu, že jsou odolnější vůči podzemním vodám a okolním tlakům, instalují se tedy například i pod příjezdovými cestami a podobně. Plastové vynikají dlouhou výdrží a bývají již vybaveny potřebnými otvory na odpad a elektroniku, ovšem s odolností vůči okolí na tom nejsou tak dobře jako betonové. Zakoupit můžete také sklolaminátové, ale třeba i ocelové nádrže. Každá má nějaké výhody oproti ostatním, ale také své nevýhody. Před koupí se poraďte s odborníkem, u kterého budete nádrž nakupovat.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *