Bílé dlaždice

Rekonstrukce koupelny, či stavba nové, vás předně nutí vybírat vybavení a nábytek. Ale dříve, či později dojde na možná nejdůležitější otázku: Jakou dlažbu a obklady zvolit do místa, kde trávíte mnoho chvil svého času. Je zřejmé, že jako první se budete dívat na design a barevné provedení. Důležitá je ale také volba materiálu, ceny, a nakonec také doplňků, jako jsou například listely, či dlaždice se vzory.

Pokud si ze začátku nejste zcela jisti interiérem své plánované koupelny, zauvažujte o službách návrháře. Ten si sice vezme nějakou tu korunu, ale investice se vám vyplatí. Profesionál totiž bude ve svém návrhu myslet i na věci, které by vás vůbec nemuseli napadnout a koneckonců koupelnu nebudete zřejmě rekonstruovat každý rok, měla by se vám tedy líbit a prakticky sloužit co nejdéle. Architekt za vás zároveň navrhne rozmístění a barvu nábytku, ukotvení, rozhodne, zda je pro vás lepší vana, či sprchový kout.

Bílé dlaždice
Jakýkoliv interiér koupelny nezkazíte světlými barvami. Koupelnu opticky zvětší a nezačne vám po čase vadit. Dojmu větší prostornosti dosáhnete také nasazením zrcadel.

Jak začít?

Jako první byste si měli změřit koupelnu, čímž zjistíte, kolik metrů obkladu a dlažby budete potřebovat. Od toho následně budete určovat cenu, do které se chcete vejít. Poté následuje výběr materiálu. Patrně cenově nejdostupnější a tudíž také nejběžnější, jsou keramické obklady. Jedná se o dobrou volbu v poměru cena/kvalita a navíc je najdete na trhu v nejrůznějších barvách a tvarech. Zakoupit můžete také korkové, kamenné, vinylové, nebo dokonce dřevěné obkladačky.

Barva dlaždic spíše světlá

Po výběru materiálu vás bude zřejmě čekat to nejtěžší a tím je výběr barevných variací. K dispozici je totiž celá řada odstínů a vzorů. Máte možnost mít jednobarevnou koupelnu, koupelnu s ornamenty a malůvkami, nebo mozaikové stěny. Je pravda, že koupelna by se vám měla líbit, a tak bude nejlepší volit dle svého vkusu. Ovšem stejně jako jakýkoliv jiný interiér i koupelna podléhá jistým trendům. Nejsou tedy daleko doby, kdy byly v módě pestrobarevné až divoké barvy. Jenže taková extravagantní koupelna vás může po krátkém čase nudit, nebo dokonce může vadit. Pak nezbývá než vyměnit celý obklad. Doporučuje se tedy volit spíše střídmější barvy a vzory. V módě jsou takřka stále přírodní barvy s jemným vzorem. Rozhodně nic nezkazíte také jakoukoliv kombinací s bílou barvou. Pokud ovšem máte koupelnu velkou, možná vás více zaujme tmavší dlažba, která místnost zútulní a dodá jí luxusní ráz.

TIP
Doporučuje se vždy koupit o 15% více dlaždic, než potřebujete. Vzhledem k tomu, že sortiment se neustále obměňuje a čas od času nějakou tu dlaždici rozbijete, je dobré mít nějaké v zásobě. Zásoba navíc se bude také hodit v případě, že budete chtít dodělat nějaký doplněk v koupelně, ke kterému je obklad potřeba.

Jak velké dlaždice?

Velikost jednotlivých dlaždic a kachlíků můžete vybírat podle oka, ale také podle toho, do jaké koupelny přijde. Malé koupelny se doporučuje vybavit světlými dlaždicemi, spíše větších rozměrů a položenými delší hranou horizontálně. Koupelnu to opticky zvětší. Malou koupelnu zvětšíte také pomocí zrcadel umístěných na stěně. Velkou koupelnu můžete vybavit stále populárnějšími dlaždicemi ve tvaru dlouhých prken.

Pokud potřebujete nějak rozbít jednotvárnou a velkou plochu, můžete vyzkoušet výraznější pás listel. K dispozici je opět nepřeberné množství tvarů a barevných odstínů.

Tmavé dlaždice
Při plánování velké koupelny máte prakticky nekonečné možnosti. Tmavý interiér jí dodá eleganci a luxus a nijak extra ani nepocítíte optické zmenšení prostoru. Na rozdíl od malých koupelen, kde jsou tmavé barvy vyloženě nevhodné.

Jakou podlahu

Podlahu nechte položit pokud možno s co nejmenšími rozestupy od sebe. Bude působit jednolitěji a opět opticky koupelnu zvětší. A nakonec je to lepší i na údržbu. Barva podlahy nemusí být stejná jako na stěnách, ale pro zachování jisté elegance a kompaktnosti je to lepší. Naopak ale rozměry dlaždic a dlažby by se měly lišit. Dlažba by měla být oproti obkladům asi o polovinu větší.

Podlaha by měla být pokud možno s povrchem, po kterém jen tak neuklouznete, hrát v tomto případě na lesk, není příliš vhodné. Protiskluznost se označuje zpravidla písmeny A, B a C, přičemž C je nejvyšší stupeň. Pokud přece jen potřebujete lesklou podlahu, poskládejte dlažbu z malých kostek. Protiskluz bude v tomto případě nahrazovat hustější spárování. Zajímat vás bude kromě protiskluznosti také další vlastnost dlažby a tou je otěruvzdornost. Ta bude rozhodovat o tom, jak moc budete muset tlačit na mop v případě, že budete vytírat a především jak dlouho vám nakonec dlažba vydrží.

Výběr správné dlažby a obkladů do koupelny není nic jednoduchého a proto je dobré v každém případě navštívit prodejnu a na jednotlivé produkty se podívat, osahat si je a pokud možno se také poradit s odborníkem, který vám přesně řekne, co je pro vaši koupelnu nejlepší.

TIP
Jaké světlo do koupelny

Věděli jste, že koupelny jsou rozděleny do zón v závislosti na tom, jaký typ osvětlení se do nich hodí? Všechna světla by měla být označena číslem IP. Toto číslo označuje stupeň ochrany proti vniknutí vody. Právě tento údaj by měl být stěžejní při výběru světla do určitých míst v koupelně. Skládá se ze dvou čísel. První ukazuje sílu ochrany proti vniknutí pevných předmětů. Toto číslo vlastně určuje, jak moc je těsný obal světla. Druhé číslo naznačuje těsnost světla proti vniknutí vody. Čím je hodnota vyšší, tím je světlo těsnější a tudíž bezpečnější.

Vnitřní část vany, sprchový kout a okraje vany tvoří zónu 1. Do tohoto prostoru se nedoporučuje dávat osvětlení vůbec. Zóna 2 se nachází v oblasti okolo vany a sprchového koutu do vzdálenosti 0,6 metru. Pro tento prostor se doporučují světla s nejnižší hodnotou IP44. Tam, kde již nehrozí postříkání vodou, či ohrožení parou registrujeme zónu 3. Sem již lze instalovat světla s IP21.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *