světlá ložnice

Pokud bydlíte v malém bytě, nemusíte se nutně cítit nepohodlně. Existuje několik prvků, díky kterým můžete svou garsoniéru opticky zvětšit. Vzdušnější prostor potom oceníte nejen vy, ale také třeba návštěvy, které si budete moci začít klidně zvát. A nemusíte se přitom cítit jako v malém bytě ve filmu Nástrahy velkoměsta (ačkoliv některé prvky z této slavné scény nás budou trochu inspirovat). Tyto triky lze mimochodem použít také pro velké byty, které mají plochu rozdělenou na více menších pokojů.

Barvy umí hodně

Pokud vymalujete byt bílou barvou, rozhodně nic nezkazíte, ale pokud je pro vás bílá fádní, můžete sáhnout i po jiných odstínech. Volit byste ale v malém bytě měli spíše světlé barvy a to především studené. Tedy odstíny modré, fialové, či zelené. Rozhodně v tomto případě nelze doporučit jakékoliv vzory, či ornamenty. Opticky by to malý prostor ještě zmenšilo.

světlá ložnice
Vymalování světlými barvami zaručuje optické zvětšení jakékoliv místnosti.

To samé platí pro výběr barvy podlahy. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, sáhněte po jednobarevné světlé pokládce v barvě dřevin. Musí ale působit jednolitě. Jakýkoliv ohraničující motiv (byť třeba i širší spáry), prostor opticky zmenší. Trváte-li na tapetách, měly by to být spíše motivy krajiny, moře a podobně.

Pokud chcete i podlahu ozvláštnit, položte sem kus koberce, raději obdélníkového tvaru. Opticky to místnost zvětší. Co se týče barev, měli byste být střídmější i při nákupu nábytku, konkrétně třeba sedaček. Ani ty by neměly mít na sobě vzory a měly by být spíše světlé.

Jestli na tmavých barvách trváte, vymalujte jimi jen kratší stěny v bytě.

Nábytek jak do škatulky

Když už jsme u nábytku, pojďme si říct něco o tom, jaký by měl být v malém prostoru. Do malých pokojů volte nábytek, který není masivní. Přestože působí bytelně, interiéru garsonky prostě nesluší. I tady platí, že čím světlejší provedení nábytku, tím lépe. Můžete také experimentovat. V dnešní době lze najít na trhu nejrůznější vychytávky a skládací doplňky, které nezaberou moc místa, ale dají se roztáhnout do větších rozměrů. Vidíme to nejčastěji u stolů, které lze z malých roztáhnout do velkých jídelních ploch.

jak na malý byt
Malý byt by měl být minimalistický a neměl by obsahovat příliš detailů jako ten na obrázku. Působí sice útulně, ale místa pro pohyb zde evidentně moc nezůstalo.

Na trhu najdete také celou řadu stolků, které jsou připevněny na stěně, a když je zrovna nepotřebujete, jednoduše je přiklopíte na stěnu. Další vychytávkou mohou být skříňky na kolečkách. Dají se snadno přemístit a slouží jako příležitostná odkládací plocha. Sedačky a křesla vybírejte takové, které stojí na nějakých nohách. Jakmile bude pod tímto nábytkem místo, opět to bude mít za následek optické zvětšení prostoru.

I v malých bytech musíte uskladňovat svůj majetek. A i v malých bytech získáte prostory nejlépe vestavnou skříní. Umístěte ji ale raději do ložnice nebo do předsíně pokud je to možné. Naopak v obýváku místem neplýtvejte a třeba i televizi umístěte na stěnu. Komplikovaná obývací stěna by mohla působit příliš rozměrně.

Vestavěná skříŇ
Vestavěná skříň je něco, co je v malých bytech takřka nutností. Vzhledem k nedostatku prostoru pro uskladnění čehokoliv se místo s policemi od stropu až po podlahu rozhodně hodí.

Naopak v kuchyni se můžete vyřádit a maximálně využít místo, které máte k dispozici. Kromě skříněk na nádobí je dobré pořídit si i nástěnné skříňky a to třeba až ke stropu. Budete sem odkládat nádobí a doplňky, které příliš nepoužíváte. Existují také plochy, které lze vysunout z kuchyňské linky a získat tak větší prostor pro vaření aniž by předtím zabíral příliš místa. Do této kategorie můžeme zařadit také některé drátěné programy určené do rohových skříněk. Jde o to, že skříňky, které jsou umístěny v rozích kuchyňské linky jsou často nevyužité kvůli špatné dostupnosti vnitřního prostoru. Pro snadnější přístup se využívají takzvané ledviny, či otočný karusel (nebo-li rondo).

karusel - rondo
Otočný karusel a otočné ledviny pomohou uspořit místo v kuchyňských linkách s rohovými skříněmi.

Postel je sice největší kus nábytku v bytě, ale můžete ji poměrně slušně schovat. Může být přes den ukryta ve vestavné skříni, ze které ji večer jednoduše vyklopíte. Můžete mít ale také rozkládací sedačku, kterou na noc prostě proměníte v postel. V poslední době se také často sahá po řešení v podobě zvýšeného patra, které je určeno výhradně pro přespání. Ne každý byt má ale tak vysoký strop, aby se sem mezipatro vešlo. V případě, že se přece jen rozhodnete pro „mezonet“ myslete především na bezpečnost. Volte tedy bezvadné pilíře a schodiště. V tomto případě raději investujte do odborníka, který vám vyvýšené patro postaví.

Pusťte dovnitř světlo

Každý pokoj má své centrální světlo, ale co když toto nestačí? Můžete jej doplnit světlem z lampiček, nasvícenou kuchyňskou linkou, či světly nad zrcadly. Dobré je také doplňkové světlo, u kterého můžete volit sílu. V případě, že chcete intimnější atmosféru, jednoduše světlo ztlumíte. Fantazii se meze nekladou a patrně nejvíce tyto prvky oceníte v dlouhých zimních večerech, kdy vám venkovní světlo nevnikne okny do bytu už třeba od páté hodiny večerní. I v tomto případě pomůže vymalování pokoje především světlými barvami.

Doplňky pomáhají

Každý prostor zvětšíte zrcadly. Nejsou příliš vhodná do obýváku (ačkoliv v některých případech si najdou své místo i v těchto místnostech), ale v koupelně a především v chodbě se budou vyjímat a dobře sloužit. Je dobré nedělat příliš okázalá zrcadla, ideálně jen nalepená na stěnu. K tomuto účelu se prodávají speciální lepidla na nalepení zrcadel na stěnu.

zrcadlo do koupelny
Zrcadlo zvětší jakýkoliv prostor. O koupelnách to platí dvojnásob.

Vestavná skříň se zrcadlem v chodbě je v takovém případě asi nejpraktičtější kus nábytku a navíc vypadá skvěle. Podobný efekt bude mít také sklo, které zdobí například pokojové dveře. Pokud je ovšem potřebujete. Zřejmě to není vždy vhodné, ale kdybyste se přece jen dokázali rozloučit s dveřmi, získáte svému bytu opět něco prostoru navíc. Mezi jednotlivými místnostmi je v takovém případě ideální vybourat i futra a zvýšit, či rozšířit vchod. Stejně tak se doporučuje odstranit všechny zbytečné příčky v bytě.

Máte-li tu možnost, vyměňte také staré radiátory za deskové. Ač se to možná na první pohled nezdá, získáte tím opravdu mnoho místa. Dalším doplňkem, který může prakticky zvětšit váš byt, jsou poličky a odkládací plochy na stěnách. Takový prvek využijete zejména na záchodě, či v koupelně, kde nebudou police ani rušit celkový dojem z interiéru.

Similar Posts

2 komentáře

  1. […] Podívejte se také, jak vybavit malý byt. Tipy a triky najdete zde! […]

  2. […] otestoval majitel okálu z Vysočiny. Budova, která byla postavena v osmdesátých letech, prošla rekonstrukcí ineriéru a to nejen z estetických důvodů. Majitel se rozhodl udělat svůj domov především […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *