Pokud chceme kvalitně a zdravě spát, musíme si mimo jiné udělat ložnici tak, aby pro nás byla místem, kde se cítíme dobře, a kam se rádi každý večer vracíme. Kromě nábytku, ladění barevnosti interiéru a dekorací bychom měli dbát také například na kvalitní povlečení, klid, návyky, pravidelné větrání a podobně. Faktorů, které ovlivňují náš zdravý spánek, je zkrátka mnoho.
Jak vybavit ložnici
Pokud budete vybavovat ložnici, musíte si nejprve navrhnout hlavní prvek a tím je místo, kde spíte – postel. Měli byste vymyslet nejen to, kde bude, ale také například jak bude velká. Postel by měla především vyhovovat vašim potřebám a oku. Tady se jedná o zcela individuální záležitost, protože každý má jiný vkus. Poradíme jen, abyste si nekupovali něco, co nechcete, jen proto, že je to levnější. Je to nábytek, který vám musí vydržet na dlouho a jen tak jej nevyměníte. Můžete vyzkoušet i nové technologie. V poslední době jsou v oblibě polohovací postele, či elektrické lamelové rošty. Před koupí postele si nejprve vyzkoušejte, jak se vám z ní stává, jak se vám do ní uléhá (není příliš vysoká, nebo naopak nízká?). Stejně tak si nechte doporučit matrace. Na výběr je mnoho různých tvarů, barev a materiálů. Každému, ale bude vyhovovat něco jiného.
Postel by neměla být pod oknem, ani v místě, kde by mohl vznikat průvan. Stejně tak se nedoporučuje mít postel u topení. Nejlepší místo by mělo být u stěny a to tak, abyste měli při spaní u ní hlavu. Dobré je také umístění, ze kterého dobře uvidíte na dveře.
Postel berte při zařizování ložnice vždy jako prioritu a dominantu. Dokonce se nedoporučuje mít v místnosti, kde spíte příliš nábytku. Přestože zde budete zřejmě uskladňovat ložní prádlo a podobné nutnosti, nedoporučuje se vybavovat ložnici ani skříněmi. Tento prostor by měl být vzdušný. Proto se také obecně doporučuje, že ložnice by měla mít nejméně dvanáct metrů čtverečných, vždy to ovšem samozřejmě není možné.
Nábytku jen poskrovnu
Pokud už musíte v ložnici něco uskladňovat, volte úložný prostor v posteli, případně vestavěné skříně, které nenarušují jednolitý interiér. Co naopak dovoleno je, jsou noční stolky pro pohodlí spáče. Na tomto místě byste měli mít lampičku, budík, brýle a ostatní věci, které chcete mít vždy po ruce.
Podívejte se také, jak vybavit malý byt. Tipy a triky najdete zde!Jaké povlečení
Ke zdravému spánku potřebujeme také povlečení, ve kterém se budeme cítit dobře. Nejde tedy jen o barvy, ale také o materiál. Kvalitní textil do ložnice tak vybírejte zejména podle toho, jak je vám příjemný. Bavlněné povlečení je pořád jedno z nejpopulárnějších. Je to materiál příjemný, pružný a prodyšný. Cenově jsou tyto produkty také nejdostupnější. Na trhu je k dostání celá řada barevných odstínů s různými motivy.
Luxus dodá vaší ložnici saténové povlečení, které se vyznačuje jemným leskem a příjemným povrchem. Do prostoru s takovým povlečením se budete rádi vracet a vychutnávat si jemný povrch saténu. Navíc má vlastnost, která mu získává stále více příznivců. V létě totiž chladí a v zimě naopak spolehlivě zahřeje.
Dalším z nejkupovanějších povlečení je to krepové. Krepové povlečení je ze 100% bavlny a nemusí se žehlit. Ovšem jeho povrch je zvrásněný a také proto nemusí být každému příjemný. Na druhou stranu k dispozici je velké množství barevných odstínů a prim zde hraje příznivá cena.
Flanelové povlečení je k vidění také dosti a jeho největší předností je především vysoká hřejivost. Přestože je rovněž vyráběno ze 100% bavlny, má o něco vyšší gramáž a nižší prodyšnost. Tento druh povlečení se hodí především do horských a chladnějších oblastí.
Specialitou je potom povlečení z mikrovlákna. Má spoustu výhod, především je, ale velmi příjemné na dotek. Praním neztrácí barvy, a pokud máte doma alergika, je to vůbec nejlepší volba pro vaši ložnici. Právě mikrovlákno je totiž pro alergiky nejvhodnější.
Zapomínat byste neměli ani na prostěradlo. Mělo by perfektně sedět na matraci a být napnuté. Nikdo nemá rád spánek na zmačkaném povrchu. Opět je na výběr z celé řady materiálů, přičemž nejžádanější je stále bavlna. Volit můžete ovšem i jiné druhy prostěradel, přičemž zpravidla platí, že ten materiál, pod kterým se vám dobře spí, můžete použít také jako prostěradlo. V poslední době se také doporučuje chránič matrací, který udržuje nejen matrace v čistotě. V posteli trávíme velkou část života a riziko znečištění je poměrně vysoké (děti rádi na posteli řádí, občas se může objevit jídlo, či pití v posteli). Po odkrytí chrániče je však matrace jako nová.
- Určete si hodinu, ve kterou budete každý večer chodit spát. Tělo si na tuto hodinu navykne a bude vědět, že se blíží odpočinek. Pokud vstáváte ráno brzy, naučte tělo na dřívější usínání.
- Vždy před spánkem si najděte čas na relaxaci a odpočinek. Nelze skočit do postele po předchozí práci, či námaze a čekat, že rovnou usnete. Odpočiňte si u knihy, popovídejte si s rodinou, klidně se dívejte na televizi.
- Pro lepší usínání je dobré dát si před spaním teplý nápoj. Doporučují se čaje, někdo si dává i jen teplou vodu. Rozhodně nepijte před spaním kávu! Pokud nutně potřebujete k usnutí zvuky a ruch, nepouštějte si televizi, ale zapněte si nějakou uklidňující hudbu.
- Věnujte pozornost prostředí, ve kterém spíte. Je v ložnici moc chladno? Moc teplo? Nesedí vám povlečení? Změňte to, může to být příčina vašeho neklidného spánku. Měli byste se snažit nespat na zádech. Mnohem odpočatější a vitálnější se vzbudíte, pokud budete spát na boku nebo na břiše.