Jaro je obdobím, kdy se na naše zahrady a terasy vrací nábytek, který nám má dopřát maximální komfort při relaxaci nebo oblíbených grilovačkách.

Venkovní nábytek je většinou z takových materiálů, které odolávají náročným podmínkám i povětrnostním vlivům. Při jarní přípravě na nastávající sezónu je ale u každého typu nejprve nutné odstranit pavučiny, prach a ostatní napadané nečistoty.

Dřevěný nábytek je nejnáročnější

Nejnáročnější údržba bude bezpochyby nutná u dřeva. Pokud máte jen zaprášený nábytek, na kterém zůstalo pár skvrn nečistoty z předchozí sezóny, otřete jej suchým hadříkem, případně lehce navlhčeným. Použít můžete i nejrůznější přípravky na údržbu dřevěného nábytku. I v tomto případě ale raději naneste nejprve jen trochu přípravku na méně viditelnou část nábytku a pozorujte, co to udělá s povrchem. Rozhodně nepoužívejte velké množství vody, nebo dokonce zahradní hadici – hrozí nenapravitelná likvidace nábytku.

Občas ale vytáhnete z garáže nábytek, který skoro nepoznáváte – zub času se zahryzl již příliš hluboko. Pak přichází na řadu náročnější techniky a přípravky. Jestliže je váš dřevěný nábytek opatřen barevným nátěrem, pak je většinou nutné obroušení staré barvy a nanesení nové vrstvy. U přirozené barvy dřeva se na ošetření používá impregnační olej. Jeho výhodou je, že nábytek vlastně nepotřebuje žádné předchozí úpravy a regeneruje povrch. Zacelí i póry, které pouhým okem nevidíte. Vpije se do vrchní vrstvy nábytku a ochrání jej, aniž byste jakkoliv pozorovali změnu. Olejování se doporučuje jednou až dvakrát ročně.

Nejnáročnější práce čekají na jaře majitele dřevěného zahradního nábytku. Poškozené povrchy je třeba zbrousit a znovu ošetřit.

Pokud budete opravovat nábytek celý, použijte lazuru. Zde se již neobejdete bez předchozí úpravy povrchu. Před nanesením lazury je dobré zbrousit hodně špatná místa a následně použít impregnační nátěr. Teprve na něj nanášejte samotnou lazuru. Pro zvýšení odolnosti a trvanlivosti dřeva není rozhodně od věci použít přípravky na ochranu proti škůdcům, plísním a houbám. Ale není pozdě ani v případě, že už nábytek začal obrůstat.

Další možností je použití laku. Lak sice dodává povrchu umělohmotný ráz, ale také zajistí lepší ochranu před vnějšími vlivy.

TIP
Natření speciálním nátěrem se doporučuje také u dřevěného nábytku hned po koupi.

Kov nevyžaduje mnoho pozornosti

Jestliže si nechcete přidělávat více práce, nežli je nutné, pak se doporučuje pořídit si nábytek kovový. Díky odlehčeným materiálům se nemusíte obávat náročné manipulace. Konstrukčně je většinou řešen tak, aby bylo možné stolování, a tudíž snadné uskladnění.

Na kovovém povrchu se občas objevují skvrny rzi. V takovém případě můžete postižené místo lehce zbrousit smirkovým papírem a nanést práškový lak, nebo speciální látku na ošetření kovu.

TIP
  • Kovový nábytek docela postačí otřít vlhkým hadrem nebo univerzálním saponátem.
  • Jestliže je kovový nábytek opatřen lakem, pak bude možná nutná jeho renovace.

Plastový nábytek vydrží vše

Nejsnazší údržba čeká majitele plastového nábytku. Ten v podstatě stačí na zimu jen uložit na kryté místo a přikrýt plachtou. Na jaře ho jen otřete a je připraven k použití. Nejen pro svou nenáročnost se plastový nábytek stále více na našich zahradách dostává ke slovu.

TIP
  • Už se totiž nejedná o nevkusný výlisek, ale je možné pořídit si skutečně designové perly. Plastový materiál může imitovat i přírodní materiály.
  • Kromě toho je velkou výhodou i opravdu vysoká odolnost vůči všem povětrnostním vlivům i proti ušpinění.
Plastový nábytek vydrží takřka cokoliv.

Umělý i přírodní ratan

Jednou z možností je i umělý ratanový nábytek, který je v podstatě bezúdržbový i odolný vůči UV záření. Vyhýbat se ale nemusíte ani pravému ratanu. Vzhledem k tomu, že je vyroben z neloupaného ratanu, je velice odolný vůči povětrnostním vlivům. Na zimu ho stačí uklidit a před zahájením sezóny nalakovat.

TIP
  • Jestliže se na něm vyskytla plíseň, pak je zapotřebí postižené místo očistit a nechat vyschnout.
  • Pokud máte opačný problém a vlákna se vlivem sucha začínají štěpit, pak je nutné naolejování přípravkem určeným přímo na přírodní ratan.
Populární ratanový nábytek nepotřebuje příliš náročné práce.
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *