Podlaha u bazénu
wpc podlaha
Autor: VarunRajendran

Není to dřevo, ačkoliv tak vypadá. Řeč je o dřevoplastu. Stále častěji po něm sahají stavitelé při realizacích a rekonstrukcích vybraných venkovních ploch. Tento materiál je odolný a dává se především do exteriéru, kde chcete vytvořit dojem přírodního vzhledu – tedy verandy, lavičky, chodníky, schody, obložení bazénů a podobně. Práce s ním je snadná a údržba takřka nepotřebná. Připravte se ale také na to, že si připlatíte a nedostanete vůni dřeva.

Co je to dřevoplast?

Pokud budeme tento materiál používat, budeme tvořit z WPC prken. Zkratka WPC znamená Wood-plastic composite. Jedná se tedy o kompozitní materiál ze dřeva (konkrétně dřevní moučky) a polymeru. Poprvé byl použit v Americe jako odpověď na požadavky na dřevěná prkna bez nežádoucích vlastností tohoto materiálu. Mezi tyto negativní vlastnosti patří především krátká životnost, povrchové nerovnosti, nestálost povrchu a neblahý vliv klimatu (déšť, mráz, slunce a podobně). WPC má povrch podobný dřevu, ale vlastně se jedná o kombinaci odolného plastu a dřeva, přičemž právě dřevo tvoří větší část objemu směsi, ze které je dřevoplast vyráběn. Výsledkem je velmi odolný materiál s minimální nutností údržby. Proto je také vyhledávaný při stavbách doplňků v exteriéru. Instalace tohoto materiálu je přitom jednoduchá a nenáročná, zvládne ji i amatér bez zkušeností se stavbou, či rekonstrukcí.

Výhody dřevoplastu

A jaké jsou hlavní výhody dřevoplastu oproti dřevu? Především je to odolnost. Dřevoplast bude vypadat pořád stejně po dlouhou dobu a to za minimální účasti vaší energie. Nezkroutí se, nevybledne a nerozpadne se. Díky těmto vlastnostem si zachovává tvář i po dobu 25 let. Takové také bývají záruční doby na tento druh materiálu.

Dřevoplast dále nevsakuje vodu (nebo velmi minimálně) a nikdy se na něm nevytvoří například třísky, nebo se neodštěpí jeho část sama od sebe. Zapomeňte na houby, plísně, nebo hmyz, který s radostí napadá právě dřevo. Směs dřevěné moučky a plastu jim chutnat nebude. Další výhodou je, že i dřevoplasty se obrábějí stejně jako dřevo a používá se k tomu stejné nářadí. Můžete jej řezat, zatloukat do něj hřebíky, brousit, vrtat.

Oproti dřevu nemusíte dřevoplast opatřovat ochrannými nátěry. Kdo někdy aplikoval na terasu nějaké nátěry, ví dobře, jak je to lopotná práce. S WPC vás nic takového nečeká. K nesporným výhodám patří také to, že je zcela zdravotně nezávadný. A nemusíte mít ani obavy z toho, že byste nějak ubližovali životnímu prostředí. WPC se vyrábí z recyklovaných dřevěných pilin a to z běžných dřevin, takže se šetří exotické stromy. Materiál je také stoprocentně recyklovatelný.

V prodeji je celá řada vzorů a barevných odstínů. Před výběrem konkrétního produktu doporučujeme vypůjčení vzorníku, který by vám měl prodejce nabídnout. Díky tomu vyberete druh, který vám nejlépe padne do designu okolí. Tedy takový, který bude ladit například s nejbližší stěnou. Stejně tak si můžete vybrat různé povrchy. Nejčastěji se používají jemně drážkovaná prkna, ale opět máte na výběr mnohem více variant.

Podlaha u bazénu
Dřevo u bazénu není zrovna praktické. Vlivem vlhkosti ztrácí svou podobu. S dřevoplastem se ale změny vlastností bát nemusíte.

Nevýhody dřevoplastu

Naopak nevýhodou dřevoplastu je jeho vyšší pořizovací cena a oproti dřevu je mnohem hořlavější. Na slunci se také rozpálí více než dřevo. Někomu může také vadit jisté odklonění od přírodního materiálu, dřevoplast rozhodně nevoní jako dřevěné fošny. Většinou ale vítězí praktická stránka nad dojmem.

Pokud zakoupíte prkna s dutým profilem, musíte dbát na jistý spád. Pokud by se totiž do dutiny dostala voda, která by zde stála, může při mrazech, vlivem roztahování, prkno roztrhat. Výhody odolného materiálu by tak byly rázem ty tam.

Podlaha z dřevoplastu je k dostání v mnoha odstínech. Vždy si vyžádejte před výběrem vzorník, který vám pomůže v rozhodování.

Co vše se z dřevoplastu vyrábí

Kromě teras se dřevoplastová prkna používají také při výrobě například laviček. Nejenže dobře vypadají, ale také jsou odolnější vůči poškození lidmi i přírodními vlivy. Stejné vlastnosti předurčují dřevoplast k pokládce chodníků, či výrobě venkovních schodů a plotů. Vzhledem k jeho odolnosti vůči vodě, soli a chlóru je tento materiál vhodný také k doplňkům, či chodníčkům a ohraničení bazénů. Tomu nahrává také výborná protiskluznost WPC. Stále častěji vidíme dřevoplast také při stavbě venkovního nábytku. Pokud vám nevadí utratit více peněz, můžete si z tohoto materiálu také udělat obložení stěn na domě. Velmi hezky vypadají například truhlíky vyrobené z dřevoplastu. Zajímavostí je potom to, že dřevoplast se využívá jako podlaha v užitkových vozech.

Pokud se rozhodnete vložit peníze do dřevoplastového doplňku vaší nemovitosti, pečlivě si zjistěte, jaký materiál koupíte. Na trhu je k dostání celá řada levnějších variant WPC prken, ale jejich kvalita může být pochybná. V rozhodování vám může pomoci třeba informace o záruce, reference, či servisní nabídka firmy, která WPC prkna nabízí. A k samotnému opracování najdete na internetu celou řadu návodných videí, ovšem pokud umíte pracovat se dřevem, ani je nebudete potřebovat. Princip pokládky terasy například spočívá v montáži prken na hliníkové (či dřevoplastové) nosiče a to nejčastěji formou neviditelných zámků, aby nebyl rušen dojem z kompaktnosti terasy.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *