Fasáda je velmi důležitá součást domu a proto by měla mít vaší dostatečnou pozornost. Fasáda totiž nejen dodává domu specifický vzhled, ale má také ochranou funkci. Tvoří hranici mezi vnějšími povětrnostními vlivy a samotnou budovou, chrání ji před mechanickým poškozením. Ovšem právě proto je také první věcí, na které poznáte vliv mrazu, slunce, střídání teplot a podobně. Čas od času je třeba fasádu opravit a renovovat.
Drobné trhlinky do jednoho milimetru, které se mohou na fasádě objevit, můžete vyřešit sami a to snadnou impregnací. Jde o to, že i takto drobná trhlinka může přejít ve velký problém, pokud se do ní dostane voda. Impregnační nátěr ochrání toto místo od nežádoucího vniknutí vody. Poté je třeba celou plochu přetřít univerzálním základem. Větší praskliny a otvory se zamáznou stěrkovou omítkou. Po zaschnutí je třeba místo zbrousit a následně nanést nátěr. Co když je ale poškození větších rozměrů?
Jak na opravu fasády
Ještě předtím, než začnete natírat fasádní barvou, měli byste připravit omítku na nový nátěr. Předně se musíte zbavit mechanických poškození. Prohlubně a praskliny zamázněte omítkovou stěrkou, výčnělky a boule jednoduše zbruste. Jakmile je povrch připraven, začněte s plošnými úpravami. Také byste měli pečlivě zakrýt igelitem všechny okna a dveře. Fasádní barva jde velmi špatně dolů z jakéhokoliv povrchu. Po zakrytí všech nutných součástí domu se můžete pustit do samotné opravy. Obvykle se začíná zpevňující penetrací.
Ta zajistí neprůchodnost vlhkosti a ochranu před povětrnostními vlivy. Poté už můžete nanést první vrstvu fasádní barvy. Nechte jeden den zaschnout a nátěr opakujte. I z tohoto důvodu je dobré vybrat si čas na nátěr fasády ve slunečných dnech bez deště. Stejně tak byste měli tento proces provádět při teplotách nad 5 °C. Výběr správné barvy je zcela na vás, možností je celá řada.
Jak na fleky a mapy
Vytvoří-li se na fasádě mapy a fleky, nebo začne omítka oprýskávat. V tomto případě je nejlepší použít sanační omítky. Tyto omítky mají za úkol vynést vlhkost ze zdiva ven a zároveň plní ochrannou funkci. Výběr sanační omítky ovšem není nic jednoduchého. Na trhu je celá řada druhů a je tedy potřeba pečlivě volit tu správnou. Nebojte se zeptat odborníka v prodejně, kde budete sanační omítku kupovat, měl by vám nejlépe poradit, jaký druh je pro váš dům nejvhodnější. Ušetříte si tak peníze a zklamání, které by mohlo za pár měsíců následovat.
Fasádu můžete vyzdobit také nejrůznějšími obklady, či jinými doplňky. Nejenže pak lépe vypadá, ale také dosáhnete vyšší ochrany domu. Tyto doplňky se obvykle připevňují lepidlem, tudíž by je měli zvládnout implementovat i méně zkušení uživatelé.
Zbavte se plísně
Častým problémem, kterým fasády trpí, je napadení plísněmi. Pokud nebyla už při první implementaci fasáda ošetřena protiplísňovou úpravou, je jen otázkou času, kdy se zde nezvaný host uhnízdí. Proces opravy se ale v tomto případě trochu protáhne a musíte mu věnovat více pozornosti. První co musíte provést, je stěr z omítky. Činíme tak proto, že je potřeba zjistit, jakým přípravkem ošetřit fasádu. Vzorek z fasády tedy musíme poslat na odborný mikrobiologický rozbor. Jakmile jej máme, vybereme správný sanační roztok. Postižené místo omyjeme vodou a naneseme roztok. Při nejbližší možné výměně fasády už doporučujeme opatřit ji protiplísňovou úpravou.
Starší domy ošetříte snadněji
Břizolitové fasády často stačí ošetřit tlakovou vodou a natřít barvou (silikon). Pokud se na takové fasádě objevují trhliny, či prohlubně, budete je muset nejprve opravit fasádní stěrkou a poté teprve nanášejte barvu. To ostatně platí také pro betonové povrchy. Nerovnosti je potřeba nejprve srovnat a poté pečlivě očistit a vysušit povrch. Následně se lze pustit do konečných úprav. Starší domy lze opatřit také takzvanou větranou fasádou, která vyřeší vlhkost i nerovnosti povrchu. Jedná se o suchý proces implementace na kovovou kostru, proto nejste omezeni ani počasím. K tomuto typu fasády se přistupuje obvykle v případě, že potřebujete zateplit problematické budovy.
V poslední době získaly na oblibě silikonové, či akrylátové nátěry, které pomalu vytlačují klasickou silnovrstvou omítku. Jejich výhodou je nejen šetrnost k životnímu prostředí, ale také voděodolnost. Zpravidla si také udržují barevnost po delší dobu, než klasické nátěry.
Oprava fasády je rozhodně zásadní krok, který je žádoucí nejen pro starší povrchy. Počítejte ovšem s tím, že to není práce na chvíli a rozhodně si sáhnete do peněženky. Odměnou vám ale bude zcela nový ochranný i okrasný obal domu, který by měl už něco vydržet. Doporučujeme poradit se s odborníkem ještě předtím, než se pustíte do oprav. Nejenže poradí jaký materiál použít, ale také jak připravit současný povrch domu na nový „oblek“.