Renovace oken

Renovace starých dřevěných oken je piplačka, ale pokud se dělá správně, výsledek překvapí i méně zručné. Do obnovy okenního kabátku se přitom pouštíme nejen při jejich poškození (opadaný tmel, oprýskaná barva), ale také v případě, že jsme třeba změnili barvu fasády a chceme i novou barvu okenních rámů. Ze všeho nejdřív se tedy musíme zbavit starého nátěru.

Pryč se starou barvou

Každý, kdo se někdy pustil do renovace oken ví, že zbavit se starého nátěru není nic jednoduchého. Možností je několik, ale počítejte s tím, že ať zvolíte jakoukoliv, zabere to nějaký čas. Naštěstí můžete zrovna odstraňování barvy z oken dělat na etapy a i napůl „oholené“ okno pověsit zpátky do rámu a zavřít. Jako první zbavte okno všech doplňků, pokud možno i kliček na zavírání. Práce bude o dost snazší.

TIP
Úpravy oken provádějte pokud možno venku a na stole, či speciálním stojanu. Bude se vám s rámem pracovat mnohem lépe.

Horkovzdušná pistole

Nejběžnější způsob odstraňování barvy z okenních rámů je horkovzdušnou pistolí. Tento nástroj koupíte do tisíce korun a v ceně zpravidla dostanete i několik nástavců. Pokud víte, že nebudete tento nástroj používat častěji, můžete sáhnout i po modelech do 500 Kč, například v tomto eshopu. Samozřejmostí je použití pracovních rukavic.

Práce s horkovzdušnou pistolí je jednoduchá, z hlediska bezpečnosti si ji musíte především držet od těla, umí ošklivě popálit. Držíme pistoli tedy zhruba 5 – 10 cm od okenního rámu. Nesmíte ji držet však na jednom místě příliš dlouho, protože dřevěný povrch byste potom mohli nechtěně spálit. Po chvíli uvidíme, že na laku se objevují bublinky. V tu chvíli můžeme vzít špachtli a opatrně uvolněný nános odstranit. Zkušenější uživatelé drží v levé ruce pistoli a pravou rukou zároveň odstraňují lak. Je to rychlejší metoda a laku odstraníte více, neboť nános nestihne znovu vychladnout a zaschnout.

Opalování okenních rámů je piplačka, ale zvládne ji každý. 

Dbejte na to, aby byla špachtle pokud možno neustále čistá. Každý se setká s tím, že pokud vám na špachtli zůstane trocha staré barvy, nanosíte si ji opět na rám. Nicméně do čista nikdy dřevo neočistíte. Vždy na něm zůstanou kusy barvy, které později můžete znovu opálit nebo zbrousit (viz. kapitola „Brousíme rámy“). Pro otírání špachtle je tedy dobré mít po ruce hadr, nebo kartón, do kterého ji budete utírat.

Při opalování starého laku dávejte pozor na sklo. Delší působení horkovzdušné pistole na jednom místě by jej mohlo poškodit.

„Barvožrout“

Pro odstraňování laku z rámu si v poslední době chodí kutilové i profesionálové stále častěji pro takzvaného „barvožrouta“. Jedná se o látku, kterou najdete nejčastěji pod názvem renovátor a jejím hlavním úkolem je pohodlně a spolehlivě odstranit staré laky právě třeba z okenních rámů.

Aplikace probíhá štětcem. Po nanesení vrstvy renovátoru stačí počkat cca 30 minut a starý lak jednoduše odstraníte špachtlí, nebo dokonce jen hadrem. Podle zkušeností chemikálie působí mnohem dříve než za půl hodiny, ale čím déle ji na povrchu necháte, tím lépe potom starou barvu odstraníte.

Brousíme rámy

I v případě broušení rámů, ze kterých jsme odstranili lak máme několik možností. Vlastně zde můžeme aplikovat jakékoliv brousící techniky na dřevo. Nejrychlejší práci odvedete kotoučovou bruskou, ovšem do této práce by se neměl pouštět naprostý lajk. Pokud tento nástroj nemáte stoprocentně v ruce, čekejte, že do oken uděláte nechtěné zářezy. Druhou možností je vibrační bruska. Tu je ovšem lepší použít, pokud nemáte v rámu tabuli skla. Při vibracích by sklo mohlo prasknout.

Nejspolehlivější, ovšem také nejpomalejší a nejnamáhavější, je potom broušení klasickým brusným papírem. Zde máte jistotu, že odstraníte jen barvu a zahladíte povrch. Začíná se zpravidla brusným papírem na dřevo hrubosti 40 – 60 a posléze se dohlazuje jemnějším. Použít lze také brusné houbičky, zejména do míst, kam se ani s papírem nedostanete (rohy, žlaby a podobně).

TIP
Praskliny a prohlubně v okenních rámech spravíte klasickým tmelem na dřevo.

Odstranění tmelu

Sklenářský tmel je nezmar a jako takový se z okenních rámů dostává velmi špatně, pokud není zcela zničený povětrnostními vlivy a neodpadne sám. K tomuto účelu se nejčastěji používá malá multifunkční bruska, kterou prostě tmel odřežete. Pokud už není v rámu sklo, můžete tmel odstranit (možná řekněme spíš vymlátit) majzlíkem a zahladit broušením.

Při odstraňování tmelu dávejte především pozor na to, abyste nepoškodili dřevo pod ním (pokud máte stále tabule skla v rámu, tak musíte být dvojnásob opatrní).

Pokud je tmel vypadaný jen na některých místech, nemusíte jej odstraňovat celý. Stačí nanést slabou vrstvu nového tmelu na starý.

Nový tmel

Ve chvíli, kdy máte kompletně připravené rámy, můžete se pustit do zasklívání. Sklo položíme do žlábku a zabezpečíme jej speciálními kovovými trojúhelníčky, nebo hřebíčky, které seženete za pár korun v jakémkoliv obchodě s hobby nářadím a doplňky. Zarážky, které umístíte do rámu by neměly moc vystupovat (musí se ještě vejít tmel), ale ani by neměly být moc hluboko (přece jen musí držet okno v rámu.

Máme-li sklo bezpečně na místě, můžeme přistoupit k tmelení. K tomu se používá sklenářský tmel a práce s ním se podobá práci s modelínou, či moduritem. Doporučujeme mít ještě před zahájením tmelení po ruce ředidlo na tento přípravek. Jaké ředidlo, to se dozvíte vždy na obalu samotného tmelu. Stejně tak se speciálně pro aplikaci sklářského tmelu doporučuje sklenářský nůž, který usnadňuje práci s hmotou tmelu.

Tmel tvarujeme promnutím do válečků, které nanášíme do rohů rámu a nožem zarovnáváme. Před samotnou aplikací můžete oblepit sklo páskou v místě, kde již tmel nebude a vytvořit si tak hranici pro snadnější, rovnoměrné a přesnější tvarování. Budete tak totiž vědět jaký sklon má nůž mít po celou dobu, kdy budete táhnout tmel.

Jak na nanesení nového tmelu se můžete podívat v tomto videu

 

Jak ošetřit rám

Rámy dřevěných oken lze ošetřit stejně jako jakékoliv jiné dřevo. První by tedy měl přijít na řadu přípravek proti dřevokaznému hmyzu a houbám. Po zaschnutí by měl následovat lak, či lazura. Vždy postupujte podle návodu na plechovce a poraďte se s odborníkem v hobby obchodě. Lazura nechává vyniknout původní strukturu dřeva, lak zase dřevo lépe zabezpečí proti okolním vlivům. Výběr je jen na vás.

 

Similar Posts

1 komentář

  1. […] Rozpadlá stará okna samozřejmě nejsou nic hezkého a každý, kdo vlastní nějakou starší nemovitost o tom jistě ví své. Okna jsou nejen nevzhledná, ale také například netěsní a tudíž z nemovitosti uniká teplo. Nejjednodušší co můžete v takovém případě udělat, aby vás to moc nestálo, je renovace starých oken. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *