obyvak tapety

Mezi trendy moderní doby se pomalu vrací tapety. Často zapovězené jako symbol doby před revolucí si opět nacházejí místo v interiérech. Není divu, na trhu jich je velké množství druhů, vzorů, barevných odstínů a navíc je jejich instalace poměrně jednoduchá i pro uživatele, kteří nejsou jinak příliš zruční. Stačí, když si zajdete do prvního hobby obchodu a v oddělení tapet najdete nepřeberné množství katalogů a vzorníků. Polep na stěnu by si tak měl vybrat každý. Po jaké tapetě, ale sáhnout?

Jednou z výhod tapet je ta, že jejich instalace je velmi jednoduchá. Navíc se vyrábějí tapety do jakékoliv místnosti. Poměrně levně tak můžete nahradit obložení nebo obyčejnou barvou natřenou stěnu. Dokonce se vyrábějí tapety i do místností, kde se předpokládá zvýšená vlhkost, jako jsou třeba koupelny, či toalety. Díky nízkým cenám si můžete změnit design interiéru i několikrát do roka. Pokud budete tapetovat dětský, či studentský pokojík, sáhnete zřejmě po odvážnějších vzorech s motivy třeba puntíků, či čísel. Obývací pokoj zase zkrášlíte nejlépe jednoduchým motivem, či fototapetou. Pokud chcete opticky zvětšit jakýkoliv pokoj, volte světlejší odstíny. Pocit intimnosti zase navodí tmavší a odvážné odstíny.

obyvak tapety
Tapeta s dobře voleným vzorem se hodí do jakéhokoliv interiéru.

Vinylové tapety

Příkladem odolnějších tapet budiž vinylové. Nejčastěji se lepí v místech, kde mají nahradit obklady, tedy v koupelnách, kuchyních a na toaletách. Jejich největší předností je možnost omytí a odolnost proti vlhkosti. Snadno se udržují a díky svým vlastnostem jsou také schopné zakrýt nerovnosti a praskliny na zdi. To je ostatně jeden z nejdůležitějších prvků, které budete řešit třeba při rekonstrukci.

Papírové tapety

Pokud chcete co nejvíce ušetřit, sáhnete zřejmě po papírových tapetách. Ty bývají nejlevnější, ovšem také mívají zpravidla nejkratší životnost. Naproti tomu ale seženete celou řadu barev a vzorů. Určitě se ale nehodí do vlhkých místností, spíše je užijete třeba v dětských pokojících, kde se očekává, že budou brzy zničeny. Stejně tak se budou hodit třeba do obýváku pro uživatele, kteří chvíli neposedí a často potřebují měnit vzhled svého bydlení.

Textilní tapety

V oblibě stoupají také textilní tapety, které mají stylový vzhled vhodný spíš do reprezentativních místností jako je kancelář, zasedací místnost, vstupní haly, nebo také obývací pokoje. Tvoří je přírodní nebo syntetická vlákna, či dokonce plsť. Výhodou je, že umí tlumit zvuk a skvěle zahladí nerovnosti. Některé lze dokonce vysávat vysavačem. Už z vlastností tohoto materiálu je jasné, že dodává místnostem na útulnosti, ale patrně nebude úplně vhodný do dětského pokojíku.

Vliesové tapety

S tím souvisí další typ tapet – vliesové. I ty jsou vyrobeny z textilních vláken. Jsou vhodné i do vlhkého prostředí a jejich specialitou je, že se nanášejí přímo na stěnu, není tak potřeba lepidlo. Stejným způsobem je také sundáte.

Fototapety

Pokud máte rádi originálnější designy, jistě vás zaujmou takzvané fototapety. Často se objevují motivy kamene, knihovny, či krajinek. V dnešní době máte navíc možnost objednat si fototapety s vlastním návrhem, tedy ze svých vlastních fotografií. Díky tomu můžete mít na stěně prakticky jakýkoliv obrázek, který může udávat design celé místnosti

tapety pro deti
Tapety do dětského pokoje, nebo do pokoje pro studenta mohou být odvážnější.

Jak tapetovat

Při nákupu tapet je dobré vzít si jednu roli navíc. Nikdy nevíte, kolik zbytkových kousků budete ořezávat a do budoucna se hodí na opravy. Poté je třeba koupit lepidlo v závislosti na použitých tapetách. Vliesové vyžadují jen jednu vrstvu lepidla na tapetu, papírové naopak musíme natírat jak na stěnu, tak na rubovou stranu tapety.

Ještě než začnete, tapetovat měli byste si připravit podklad. Jako první je dobré odpojit proud a sejmout všechny zásuvky a vypínače. Po vytapetování těchto míst ostrým nožem prostě jen odstraníte kus tapety, která otvor překrývá.

Následně je dobré připravit i samotnou stěnu. Odstranit staré tapety (existují už speciální nástroje), vyrovnat prohlubně a zabrousit výstupky.

Pruhy tapety si nařezejte podle výšky tapetované stěny a přidejte cca 10 cm. Zaříznutí do té ideální délky uděláte až po nalepení. Rezervu potřebujete nejen pro následné zaříznutí, ale také kvůli napojování vzorů. Jednotlivé pásy tapet si raději nařezejte dopředu všechny, nebo alespoň větší část, abyste se při lepení nezdržovali ještě naměřováním jednotlivých kusů.

Samotné natírání lepidla probíhá na rovné ploše (stůl, podlaha) a nanáší se od středu směrem do stran. Po natření je dobré tapetu lehce přeložit, aby lepidlo nevysychalo a abyste kolem sebe nepatlali lepidlo. Jako první si na stěně udělejte svislou linku, na kterou budete umisťovat první tapetu. Nejlepší je k tomu použít olovnici, pokud nemáte, stačí jakýkoliv těžší předmět na provázku.

Poté co nalepíte první pruh tapety, musíte důkladně uhladit celou plochu – opět od středu do stran. Měli byste tak vyhnat velké vrstvy lepidla a vzduchové bubliny. K tomuto účelu použijte suchý hadřík. Pokud se přece jen objeví vzduchová bublina, použijte stříkačku s jehlou a do bubliny vstříkněte trochu lepidla. Hned toto místo i uhlaďte.

Každý další pruh tapety musíte rozložit tak, aby seděly vzory. Mezi jednotlivými pásy by taky neměla být mezera. Speciálně spoje mezi jednotlivými pásy tapet důkladně uhlaďte.

Ideální způsob, kterým zakryjete nedokonalosti, kterých jste se dopustili při tapetování, jsou ozdobné bordury. Dávají se jak pod strop, tak nad podlahu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *