Jakákoliv péče o trávník může přijít vniveč, pokud jej necháte zarůst mechem. Nemusí to být přitom nutně chyba vaší starosti o zelený koberec. Perfektně volené osivo, udržovaná půda a pravidelné sekání trávy vám ještě nezajistí dokonale zelenou plochu. V temných zákoutích zahrady, pod stromy, i kolem chodníků se s oblibou usazují mechy, které kazí celkový dojem z jinak perfektně opečovávaného trávníku. Jak ale s mechem zatočit, aby vás už neotravoval?

Nesekejte trávu nízko

Jednou z nejčastějších příčin rozšíření mechového porostu je sekání trávníku na příliš malou výšku. Co si budeme namlouvat často to chataři a chalupáři dělají. Seseknou trávník na nejmenší možnou výšku, aby nemuseli brát sekačku do týdne znovu. Z mnoha důvodů to ale není nejvhodnější volba a jedním z nich je i to, že tím připravujete živnou půdu pro tvorbu mechů. Pokud totiž sekáte příliš nízko, tráva nemá tolik síly, aby dostatečně zahustila prostor, a na tato volná místa nastupuje mech. Doporučuje se sekat minimálně do výšky tří centimetrů, raději ale ještě o chlup výše. Tím by se mělo dosáhnout optimálního poměru, kdy trávníkem nebude prorůstat mech a zároveň pojme dostatek vláhy.

Všeobecně platí, že tam, kde se daří trávě a prorůstá ve velkých plochách, má mech ztíženou cestu k růstu.

Mulčování není snadné

V poslední době se zahrádkáři naučili technice mulčování. Znamená to, že posekanou trávu necháváte ležet a příroda si s ní přirozeně poradí. Výsledkem by mělo být zcela přírodní a nezávadné dodávání živin půdě. Možná jste to i vy zahlédli u souseda a chystáte se na tuto pohodlnou techniku sekání. Pokud ale nemulčujete správně, zapříčiníte opět rozrůstání mechu. Napadaná tráva totiž vytvoří vrstvu, která nebude propouštět světlo a vzduch. To je opět skvělá příležitost pro tvorbu mechových polštářů. Mulčujte tedy rozumně. Nenechávejte trávu na ploše pokaždé, nejlepší by bylo ji nasbírat klasicky do koše a následně v jemném koberci nasypat na trávník. Nebo nechat nasekanou trávu ležet jen několikrát do sezóny.

sekání trávy
Zabránit tvorbě mechových polštářů můžete také správným sekáním trávníku.

Vertikulátor po ruce

Pokud máte tu možnost, pořiďte si vertikulátor. Jedná se zřejmě o nejúčinnějšího bojovníka proti mechu. Tento stroj totiž provzdušňuje půdu. Častým zatěžováním trávníku, ať už chůzí, či pokládáním předmětů, dochází k udusání hlíny a tím pádem se nedostává k trávě dostatek vzduchu. Tím, že částečně prořežete půdu, dostanete ke kořenům více vzduchu. Po této činnosti je ještě dobré proházet celou zahradu pískem, který půdě odlehčí a opět dopomůže k houstnutí a růstu travního porostu. Vertikulace by měla probíhat nejméně dvakrát ročně a to na začátku sezóny a na jejím konci. Nic ale nepokazíte, pokud budete vertikulovat ještě jednou v mezičase. Při této činnosti dbejte na důkladný prořez ve dvou na sebe kolmých dráhách. Zakoupit můžete také speciální vidle s dutými hroty, které trávu provzdušní. I v tomto případě prosypte po práci trávník pískem.

vertikulace trávníku
Růstu mechu zabráníte také pravidelnou vertikulací půdy.

Mechu se daří ve tmě

Pod stromy, u pergol i u domů je často vrhán stín na trávník. V takovém prostředí se mechu daří. Přestože právě tento stav se nám zdá neřešitelný, máme i v tomto případě na výběr z několika technik, které nás zbaví nezvaného mechu. I v místech, kam nedopadají sluneční paprsky. Více než kdekoliv jinde věnujte péči právě trávě, která je ve stínu. Zároveň je dobré do tohoto místa vysázet trávu určenou do stínu. Předtím kompletně odstraňte mech. Můžete samozřejmě vyzkoušet nějaké přípravky, které jsou k dostání, ale nakonec stejně patrně dospějete k závěru, že je lepší na místo vysázet jiné rostliny než trávník (hodí se například břečťan a podobné rostliny). A pokud vás to trápí příliš, můžete zvážit prořezání větví a prosvětlení tak prostoru kolem kmenu. Pokud ale přece jen sáhnete po chemii, je zpravidla nejlepší použít postřik z kraje roku, kdy je trávník ještě suchý. Vždy se držte pokynů, které jsou na prostředku uvedeny, v opačném případě můžete riskovat zdraví, nebo zlikvidovat kromě mechu také trávu.

Ve stinných místech se mechu daří a tak zde věnujte půdě i trávě zvýšenou pozornost.

Optimálně vlhká půda

Některá místa jsou náchylnější k přemokření (deštivé oblasti, místa u vody, místa s vysokou spodní vodou a podobně). Právě v takovém prostředí se mechům daří nejlépe. Kromě trávy, která má v těchto částech republiky dostatek vláhy, se dostává výborných podmínek také právě mechovým porostům. Zde máte pravděpodobně pouze jedinou možnost a to je odvedení vody pomocí kanálků, či regulaci zalévání. Není nutné kropit už vlhkou půdu. Taková optimalizace ovšem není úplně jednoduchá, takže všeobecně platí pravidlo, že zahrada by se neměla topit ve vodě. I v tomto případě můžete zkusit některý z mnoha přípravků, které se na likvidaci mechu prodávají, ale pokuste se tento problém řešit spíše cestou nechemickou.

Když už se mech usadí

Pokud je už mech v trávníku, musíte se jej zbavit hráběmi, kterými jej vyženete včetně odumřelých rostlin. V takovém případě vzniknou na ploše místa, kde není ani mech, ale ani tráva. Tu je třeba dosít a do prvního deště pravidelně zalévat a pokud možno I prohnojit. Může se také stát, že se mech usadil z důvodu únavy půdy. I proto je dobré trávník pravidelně hnojit, nejen pro to aby rostl a zelenal se, ale také aby houstnul a nedal tak šanci mechu prorůst. Patrně nic nezkazíte, když pořídíte hnojivo s postupným uvolňováním dusíku. Díky těmto přípravkům dostává trávník potřebné živiny a zároveň hubí mechy.

Zbavit se mechu není nic složitého, ale zcela bez práce to také nepůjde.
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *