designove schodiste

Při rekonstrukcích, či stavbě nového patrového domu musíte nutně myslet na jeden z jeho nejzákladnějších prvků. Abyste se dostali do patra, musíte mít schodiště. V dnešní době existují stovky řešení, tvarů, používá se nepřeberné množství materiálů a barevných odstínů. Jak tedy vybrat nejvhodnější schodiště do vaší nemovitosti?

Ještě než se pustíte do výběru schodiště, je nutné upozornit na několik věcí. Schody by měly být pevné a bezpečné. V žádném případě se do jejich stavby nepouštějte sami. K výrobě a konzultaci si přizvěte odborníka, který nejen upozorní na možnosti řešení, ale také zvolí nejlepší ukotvení, sklon, umístění dle jejich využití. Schodiště také musí odpovídat přísným normám, tento prvek rozhodně nepodceňujte.

Velké, nebo malé schodiště?

Výběr schodů do patra by se měl řídit několika základními pravidly a rovnou si řekněme, že u nich nepotřebujete k úvaze nic jiného než selský rozum. Prvně se tak budete potýkat s otázkou, zda budou schody přímo v obývacích prostorách, nebo je chcete vést mimo hlavní místnosti domu. Toto rozhodnutí je poměrně důležité, protože přemístění schodů v budoucnosti může být nejen složité, ale také velmi nákladné. Schody v interiéru obývacího pokoje mohou vypadat skvěle. V dnešní době dokáží architekti navrhnout přímo skvostné kousky. Ovšem schodiště mimo hlavní místnosti může zase ochránit vaše soukromí (obývákem tak nemusí procházet každý, kdo se chce dostat do schodů).

TIP
Výška schodů je víceméně individuální záležitost, se kterou vám rovněž poradí architekt, ale obecně platí, že nejvhodnější výška jednoho schodu je 16 – 20 cm. Takové schodiště v pohodě zvládnou nejen dospělí, ale také děti.

Kam umístit?

Pokud budete dávat schodiště mimo hlavní interiér, stačí použít celobetonové monolitické řešení. Není potřeba v takovém případě designově ladit něco, co nebude prakticky moc k vidění. Naopak do interiéru budete zřejmě volit montované schody s lehčí konstrukcí. Ocelobetonové schodiště se bude nejvíce hodit do míst, kde dochází k velké zátěži, tento typ schodů je nejstabilnější a nejpevnější.

schodiste
I jednoduché schodiště může perfektně padnout do interiéru. Na obrázku příklad bez podstupnic.

Jaký druh schodů

Nejčastější variantou schodů jsou schody s podstupnicemi. Působí ovšem masivně a mohou narušit prostor, pokud se jedná o menší interiér. V takovém případě se hodí spíše schody bez podstupnic (otevřené schody, které tvoří jen nášlapné plochy a kotvení). I tady je celá řada příležitostí pro zkrášlení jinak nevzhledného schodiště. Stupnice a podstupnice mohou mít každá jinou barvu. Na spodní stranu stupnice navíc můžete umístit osvětlení, které efektivně osvětlí schody. Děláme to pro bezpečnost, ale také proto, že to velmi dobře vypadá.

Další možností je obložení schodů nejrůznějšími materiály, jako je třeba kámen. Tady je třeba dávat pozor na to, aby nebyl kámen kluzký. To je ostatně jeden z prvků, které bychom měli hlídat v každém případě. Nejste-li si jisti protiskluzovými vlastnostmi schodů, opatřete je raději lepicími páskami, které se dávají na kraj stupnice, případně schody polepte kobercem, či jiným materiálem, který neklouže.

designove schodiste
Architekti dnes dokážou navrhnout krásné interiérové schody, které vám neudělají ostudu.

Pokud je schodiště frekventované a vede například do patra s dalšími pokoji, měli bychom jeho šíři volit alespoň tak, aby se na něj vešly dvě osoby vedle sebe. Pokud samozřejmě vzhledem k místu takovou možnost máte. Naopak schody, které vedou na půdu, či do sklepa, kde se nepředpokládá častý střet několika osob najednou, můžeme volit schodiště užší. V každém případě myslete na své pohodlí a bezpečnost. Zvažte, zda nestojí širší schody za trochu toho místa, které uberete navíc. Ve větších prostorách si navíc můžete postavit schodiště rovné, maximálně jednou až dvakrát lomené. V menších prostorách se potom dává schodiště točité, které zabere nejméně místa. Takové schodiště by také mělo mít co nejvzdušnější design. Znamená to, že nejčastěji je v tomto případě využíváno dřevo, či kov, ale vždycky bez podstupnic.

venkovni schodiste
Mimo interiér můžete dát schody, které nejsou zcela designové, ale skvěle plní svůj účel.

Jak volit zábradlí

Když máte schodiště, musíte k němu dodat také zábradlí. Zábradlí by mělo být ve výšce nejméně 90 cm ideálně však kolem 110 cm. Menší výška už většinu z nás bude nutit ke sklánění. Zábradlí by mělo být po celé délce schodiště. Přestože vám nyní nohy slouží dobře, myslete i na návštěvy, kterým se už moc pohodlně nechodí. Stejně tak byste měli myslet také na dětské osazenstvo. Pokud jsou v domácnosti děti kolem 10ti let, měli byste přidat i přídavné zábradlí ve výšce cca 50 – 7é cm od každého schodu. I při výběru zábradlí nemůžete myslet jen na design, ale také na praktickou stránku řešení. Například je hloupost nechávat mezi příčkami zábradlí velké mezery, kterými by mohlo propadnout dítě. Samotné madlo pro přidržování by mělo být hladké a mělo by mít oblé strany. Držení ostrých hran není nic příjemného a přece jen se madel několikrát denně přidržovat budete. Budete-li připevňovat madlo na zeď, protože schodiště vede kolem stěny, mělo by být od stěny vzdálené alespoň čtyři centimetry pro pohodlný úchop.

Ať už chystáte stavbu nového domu, či rekonstruujete, vždy myslete při výběru schodiště především na bezpečnost a potom až na designovou stránku věci. Vzájemně se tyto dvě vlastnosti nevylučují, ale hlavní by měla být vždy pevnost a stabilita schodů, po kterých bude chodit celá rodina i návštěvy.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *