jak na slimáky

Zahrady a pozemky každoročně napadá celá řada škůdců. Kdo má zahradu, ví, že boj s nimi je často těžký a často také bez výsledku. Přitom většinou je řešení velmi jednoduché a vychází z přirozených překážek, které můžeme mravencům, slimákům, či myším prostě jen nastražit. Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou v boji s nežádoucími hosty na vaší zahradě, či v domě.

Slimáci

Armády slimáků se objevují většinou při zvýšené vlhkosti a napadají záhony. Na první pohled by se mohlo zdát, že stačí slimáky vysbírat, ale i kdybyste je odnesli kilometry daleko, ráno budete mít nejspíš tuto návštěvu u záhonků znovu. Zabránit jim v napadání květeny a zeleniny můžete poměrně jednoduše, ale jejich pobytu na pozemku zcela nezamezíte. Kolem záhonu můžete vysázet květiny, které slimáci nesnáší. Kromě toho, že se zbavíte nepříjemného škůdce, můžete si záhonek i zkrášlit. Alergičtí jsou například na rozmarýn, kopr, majoránku, mátu, či pivoňku. Podobného účinku dosáhnete, pokud kolem záhonků nasypete kávový lógr, ale třeba také rozdrcené vaječné skořápky. Přes ty se slimáci nedostanou.

jak na slimáky
I na slimáky existují šetrné prostředky, které je vyženou ze zahrady.

Pokud budete zalévat záhony brzy ráno, máte šanci, že do večera půda vyschne a nebude slimáky lákat. V tomto případě se snažte zalévat rostliny co nejblíže ke kořenům, aby se voda zbytečně nerozlévala po okolí a nezvyšovala tak vlhkost půdy.

Patrně nejjistější je pořízení malého plůtku kolem záhonku. Vrchní část musí být ohnutá směrem ven a musí mít ostřejší hranu. Přes tuto překážku by se neměli plži dostat. Ovšem je na každém, aby zvážil, zda mu bude oplocení záhonku hyzdit jinak vymazlenou zahrádku.

Mravenci

Přestože nás mravenci zbavují spousty škodlivého hmyzu a v podstatě se nejedná o škůdce, mohou znepříjemnit práci na zahrádce i na záhonech. Mravenci totiž mohou kousat, a pokud se jim dostanete do jejich teritoria, můžete si odnést pár bolestivých kousanců na nohách. Vyhánět je z pozemku zcela bychom asi neměli, ale jsou určitá místa, na kterých je prostě nechceme (například právě záhony, místa k posezení, pergoly).

jak na mravence
Mravenců na zahradě se můžete zbavit vysazením vhodných bylin, nebo také pomocí kávové sedliny.

Asi nejlepší obrana je samozřejmě prevence. Jakékoliv rozsypané dobroty (cukr, kakao, brambůrky) jsou pro mravence skvělou pozvánkou k vám na pozemek. Pokud se tohoto vyvarujete, máte napůl vyhráno. Ale co když už se u vás mravenci zabydleli?

V takovém případě je nejjednodušší jim pobyt na vašem záhonku znesnadnit a postavit jim do cesty látky a suroviny, které nemají zrovna v lásce. Tyto prostředky se nejčastěji vkládají na mravenčí cestičky a to co nejblíže mraveništi. Často pomáhá například nasypat jim do cesty skořici, nebo pálivou papriku. Pro tyto účely se také používá obyčejná sůl, nebo třeba usušená a nadrcená citronová kůra. Jedna z babských rad tvrdí, že mravenci budou velmi špatně snášet kávovou sedlinu. Pro mravence je potom cesta složitější a brzy se odstěhují.

Další způsob, jak se zbavit mravenců, bez toho aniž byste si museli zašpinit chodník nebo obrubníky, je pěstování rostlin. Konkrétně několik bylin dělá mravencům potíže, takže je stačí rozsázet v blízkosti záhonu, ze kterého je chcete vypudit. Jde většinou o aromatické rostliny jako je bazalka, tymián, majoránka a podobně. Tyto byliny můžete buď pěstovat, nebo je usušit a použít opět jako překážku v mravenčí stezce.

Pokud se bavíme o záhoncích, můžete vyzkoušet časté vlhčení půdy. Právě na promočených místech nevydrží. Mravenci se obvykle drží na suchých místech. Někteří zahrádkáři s oblibou používají místo vody vylouhované kopřivy, které slouží zároveň jako hnojivo.

Krtek

Přítomnost krtka na zahradě je poměrně dobře viditelná. Zrytá místa uprostřed zeleného trávníku lze jen těžko ignorovat. Krtek vás zbaví spousty nepříjemného hmyzu a jiných škůdců, ale pokud nechcete, aby navštěvoval váš pozemek, zkuste na něm vysadit pryžec křížmolistý. Dalším spolehlivým odpuzovačem jsou kovové tyče zapíchané do země, na které se nasazují plastové pet lahve s uříznutým hrdlem a nejlépe ještě vystřiženými lopatkami. Ve větru vytvářejí vibrace, které krtek nesnese.

jak na krtince
Pokud se chcete zbavit těchto nevzhledných krtinců na zahradě, budou vám většinou stačit jednoduché odpuzovače.

Hraboš

Tento drobný hlodavec se vyskytuje především na zahradách, které sousedí s polem, nebo se sadem. Napadá kmeny stromů (ať už starých, nebo mladých) a občas se pustí také do zeleniny. Pomoc proti tomuto zvířátku můžete hledat ve vysazení aromatických rostlin. Patří mezi ně například afrikány, nebo česnek. Stromky můžete ochránit foliemi, které umístíte těsně k zemi a obepnete jimi kmen, ovšem může se stát, že hlodavec napadne kořeny stromu.

Housenky

Larvy motýlů a dalšího hmyzu požírající listy snad čehokoliv se občas vyskytnou u každého na zahradě nebo na záhonku. V tomto případě je nejšetrnější způsob ochrany ruční sběr a přemístění housenek. Pokud najdete na spodních stranách listů vajíčka – zničte je. Obecně se ale nejvíce doporučuje podpora přirozeného nepřítele housenek, ptactva. Pokud si na zahradu pořídíte budku a budete mít to štěstí, že se sem nastěhuje některý z hmyzožravých ptáků, máte prakticky vyhráno.

budka pro sýkorky
Při boji s nežádoucím hmyzem na zahradě se nejvíce doporučuje podpora jejich největšího nepřítele – ptactva.

Bez chemie

Prakticky na každého škůdce lze dnes koupit chemii, která je nemilosrdně zlikviduje, či alespoň odpudí. Málokdo si chce ovšem zaneřádit zahradu, nebo dokonce záhonek chemickými prostředky. I proto je lepší nejprve najít pro konkrétního škůdce přirozeného nepřítele a pozvat jej na svůj pozemek. Po drastických opatřeních můžete sáhnout kdykoliv poté.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *